Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Havva AKMAN YILDIZ

Hangi Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı Artar?

Faydalı işler ile meşgul olan çocuklar daha az teknolojik aletler karşısında vakit geçiriyorlar, örneğin resim yapmayı seven, müzik enstrümanı çalan, dışarıda oynayan, arkadaş çevresi olan ve çocuğu ile vakit geçiren ebeveynlerin çocukları. Çocukların bilgisayar ve diğer teknolojik aletler kar­şısında vakit geçirmek istemelerinin nedenleri çocuğun ilgi alanlarının dar olması, sıkıldığından dolayı veya evde ebeveyni onunla yeterince ilgilenmediği, oynamadığı içindir. Üstelik dü­zen, sınır, kural olmadığı, sorumluluk verilmediği veya (dışarıda) oyun oynama imkânı olmadığı içindir.

 

Çocukların (dışarıda) oynamaları ve sosyal ortamlarda bulunmaları teşvik edilmeli ve (gü­venli) oynayabilmeleri için ebeveynler bu imkânı ço­cuklarına sağlamalıdırlar. Çocuğunuza (bu tür ya da) daha faydalı olan ve sizin de meyvelerinden faydalanacağınız sosyal, müzikal faaliyetlerde bulunması, hareket etmesi, oyun oynaması ve başkaları ile iletişim kurarak becerilerini geliştirmesi için ortamın sunulması ve sağlanması çocuğun gelişimi için önemli­dir ve ebeveynler başta olmak üzere her yetkilinin sorumluluğudur.  

 

Çocuğun yaşına göre günde ekran zamanı (televizyon dâhil) için önerimiz:  

 

1 yaşında kadar: birlikte 5 dakika.
2 yaşına kadar: birlikte 10 dakika.
2-4 yaş: 15 dakika.
4-6 yaş: 30 dakika.
6-8 yaş: 1 saat.
8-10 yaş: en fazla 1 ½ saat.
10-12 yaş: en fazla 2 saat.
12 yaş ve üstü: en fazla 3 saat.

Teknoloji bağımlılığı ve çocuklar

 

Bunu başarabilmek için ya da gereksiz tartışmaları ve gerginlikleri önlemek için çocuğunuza teknolojik aletleri kullanmasına izin verdiğiniz zaman sınır ve süre koy­manız önemlidir ve çocuklar yanlarında cep telefonu taşımamalıdır. Öğrenci istisna durumlarda, örneğin okul sonrası ebeveynini araması gerekiyorsa, okula cep telefonu getirmişse disipline bildirip teslim etmeli ve ancak okul çıkışında disiplinden almalı. Öğrenci okulda telefonla ebeveynine ulaşması gerekiyorsa bu imkânı okul öğrenciye zaten sağlamaktadır. Bu sebepten öğrencinin okula cep telefonu getirmesi için aslında bir sebep yoktur.

 

Evde bilgisayar arkasında geçirilecek zaman için çocuğunuz ile istişare edip sabit zamanlarda kullanması için günlük program tablosu uygulamanızı ve buna her iki tarafın uyması tavsiye edilir. Ve ayrıca anne-baba olarak örnek olup gereğinden fazla uzun süre (bilhassa çocukların yanında) teknolojik aletleri kullanmamak gerekir. Bunun yanı sıra bilgisayar, televizyon da olduğu gibi gözetim, takip ve aşırı kullanımı denetlemek için ortak kullanılan bir alana koyulmalı, örneğin günlük (oturma) oda, koridor, ortak çalışma odası vs. gibi. Ayrıca çocuklara internetin tehlikelerinden de bahsetmelisiniz.

 

Sosyal Pedagog & Klinik Psikolog

Havva Akman Yıldız

Kaynak: Yeni Nesli Nasıl Eğitmeli?  

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER